Atatürk ve Türk Dili

Atatürk ve Türk Dili

Atatürk ve Türk Dili

ATATÜRK VE TÜRK DİLİ

         ATATÜRK Türk Dili dillerin en zenginidir diyerek dünya dilleri arasında Türk Dilinin zengin bir kelime hazinesinin olduğunu vurgulamıştır. Türkçe dünya da 300 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Türkçe de kelime sayısı oldukça fazladır. Deyimler ve atasözlerimizde dilimizin zenginliğini göstermede bizlere yardımcı olacak kaynaklardır. Türk dilinin kaynakları Köktürklere kadar gitmektedir.732 -734-735 yıllarında Bilge Kağan, Kül Tiğin ,Tonyukuk adına dikilen Orhun Abideleri Türk dilinin kaynaklarını gösteren en eski belgelerdir. Halen Moğolistan topraklarında mevcut olan bu yazıtlar incelendiğinde Türk dilinin dünya dilleri arasında en eski ve en köklü bir dil olduğunu anlayacaktır.>

         Ancak içinde bulunduğumuz 21. yy da maalesef dilimize gerekli önem verilmiyor. Çarşılarda yabancı tabelalar görünce yaşadığımız ülkenin Türkiye değilde bir Avrupa ülkesi olduğunu hisseder hale geldik. Artık isimlerimiz bile yabancılaşmaya başladı. Televizyonlarda Türkçe kelime bulamaz olduk. Görsel medya dediğimiz gazetelerde yabancı manşetler atılmakta.

         1931 yılında Türk Dil Kurumunun kurulması için bütün gecesini gündüzüne katan Atatürk 2000 yıllarda Türkçenin içinde bulunacağı durumu çok önceden görmemiş midir? Türk dilinin tarihi araştırılsın derken bir milleti ayakta tutan unsurların birinin de dil olduğunu çok iyi bilen Ata Türkçeyi yabancı kelimelerden arındırma çalışmasını herhalde boşuna yaptırmamıştır.

         Öyle ise bize düşün göre için bulunduğumuz ülkenin değerini bilelim. Dilimzi sevelim koruyalım Türkçe konuşalım. Yoksa bir gün birisi çıkacak Karmanoğlu Mehmet Bey’in 1200 yıllarda yazdığı fermana benzer bir ferman yazacak. Ne diyordu Karamanoğlu’’ Bundan sonra ülkede, dergâhta, dergâhta, sarayda Türkçeden başka bir konuşulmaya.’’ Peki, biz ne yapıyoruz Eurovizyon şarkı yarışmasına İngilizce şarkı ile yarışmak için birbirimizle kıyasıya mücadele ediyoruz. Tercih sizin şehitlerin al kanı ile sulanmış al yıldızlı Bayramsızın altında Türkçe mi konuşmak yoksa uydurma bir Avrupa bayrağı altında yabancı dil mi konuşmak istersiniz? 

Saygılarımla
AHMET OYAR

Etiketler : Atatürk, Türk Dili

Sosyal Paylaşım :

İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar

Yorum Ekle

Yandex.Metrica
0,0345