Türk Bayrağının (Bayrağımızın) Doğuş Öyküsü

TÜRK BAYRAĞININ DOĞUŞU ÖYKÜSÜ

Her ülkenin bayrağının doğuş ile ilgili bir efsane vardır. Ama hiç biri Türk Bayrağının doğuşu ile bağdaştırılamaz. Çünkü Türk bayağının doğuşu bir efsaneden değil gerçek bir olaydan meydana gelmiştir.

Türk Bayrağının doğuşuna sebep olan gerçek olay; l.Kosova savaşıdır. Bu savaşı Osmanlı ordusu kazanmış ama Türk askerleri de pek çok şehit vermiştir. Verilen şehitlerin üzüntüsünü yaşayan padişah Murad Hüdavendigar akşam karanlığında savaş meydanını dolaşmaya çıkar.

Padişah savaş meydanını dolaşırken çok ender karşılaşılan bir olaya şahit olur. Gün kararmış akşam olmuş ve ay doğmuştur, berrak havada ayın ve Jüpiter’in gölgesi şehit Türk askerinin göl haline gelmiş kanı üzerine ay ve yıldız şeklinde yansımıştır. Bu olaydan esinlenerek şehit kanlarını temsil eden kırmızı zemin üzerine yansımış ay ve yıldız Tük Bayrağı olmuştur.

Bu savaşın kazanılması ardından ele geçirilen bir Sırp askeri Padişah Murad Hüdavendigar'a soru sormak bahanesiyle yaklaşır ve gizlediği hançerini padişaha saplayarak şehit olmasına sebep olmuştur.

Murad Hüdavendigar'ın yerine oğlu Yıldırım Bayezid padişah olmuştur.

Kaynak:www.okulyolu.org

Etiketler : Bayrak

Sosyal Paylaşım :

İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar

Yorum Ekle

Yandex.Metrica
0,0319