Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapmalıyız?

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN NELER YAPMALIYIZ?

* Sağlıklı olmak için temizliğimize önem vermeliyiz, Temizliğimiz, sağlığımız açısından çok önemlidir. Bedenimizin, kullandığımız eşyaların, yaşadığımız yerin temizliğine önem göstermeliyiz.

*Sağlığımızı bozan etkenlerden korunmalıyız. Yanlış, dengesiz beslenme, alkollü içecekler, sigara ve uyuşturucu madde kullanmak sağlığımızı bozar,

*Çeşitli hayvanlarla, yiyecek ve içeceklerle, solunum yoluyla bulaşan mikroplar sağlığımızın en büyük düşmanlarıdır, Bu mikroplardan korunma yollarını öğrenmeliyiz,

*Yaşadığımız çevreyi temiz tutmalıyız. Yerlere çöp atmamalı ve tükürmemeliyiz. Pis yerlerde sinek, sivrisinek gibi zararlı böcekler çabuk üreyerek sağlığımızı tehlikeye sokar. Çevre temizliği ve çevre sağlığı her yurttaşın öncelikli görevidir,

*Sağlıkla ilgili öğütleri tutmalıyız. Mevsime göre giyinmeliyiz, Spor yapmalı, kirli havalı yerlerde oturmamalıyız. Terli iken su içmemeliyiz.

*Yukarıdaki kurallara uymalıyız. Gerekince sağlık kurumlarına gitmeliyiz. Dispanserler, sağlık ocakları ve hastaneler, sağlığımız için bize yardımcı olan kurumlardır.

*Sağlığımızla ilgili bir sorun olursa hemen doktora gitmeliyiz Doktorun sağlığımızla ilgili uyarılarına uymalıyız, ilaçlarımızı zamanında, yeterince almalıyız.

*Geleceğini düşünen her insan, ne kadar sağlıklı olursa olsun bir gün yaşlılık veya bir kaza sonucu iş yapamayıp para kazanamayacağını düşünerek gelecekte de rahat yaşamanın güvencelerini arar. ileri ülke, insanlarının herhangi bir nedenle çalışamayacak duruma düşünce onlara el uzatan ve yaşamlarına güvence sağlayan ülkedir. Ülkemizde de bu amaçla, SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı gibi çeşitli sosyal güvenlik kurumları çalışmalarda bulunmaktadır.

Kaynak:www.derszamani.net

Etiketler : Sağlık, Yaşam

Sosyal Paylaşım :

İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar

Yorum Ekle

Yandex.Metrica
0,0409