23 Nisan U. E. ve Çocuk Bayramı İle İlgil Konuşma Metinleri

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI İLE İLGİLİ ÖĞRETMEN KONUŞMA METNİ

Değerli Meslektaşlarım, Sayın Misafirler ve Sevgili Öğrenciler;

Bugün, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış tarihi olan 23 Nisan 1920 gününün, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilişinin ...yılını kutluyoruz.

23 Nisan 1920 günü, Cumhuriyet yolunda atılmış en büyük adımdır. Devletimizin yönetim sisteminde bu tarihle başlayan büyük değişim, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyetin ilanı ile sonuçlanarak, Türk milletinin ufku açılmıştır.

Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, ilk Meclisin açıldığı 23 Nisan 1920 gününü ulusumuza Çocuk Bayramı olarak armağan etmiş, bu yönüyle de dünya ölçeğinde eşsiz bir lider olduğunu bir kez daha göstermiştir.

Türk milleti, dün olduğu gibi, bugünde Atatürk ilke ve devrimlerinden ayrılmayacak, Cumhuriyetin temel niteliklerini en iyi şekilde koruyup, muhafaza edecektir. Millet olarak amacımız, akıl ve bilimin ışığında ilerleyerek, çağdaş bir toplum olarak sonsuza kadar var olabilmektir.

Cumhuriyetimizin en önemli kuruluş felsefesi olan "Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” sözünün anlam ve önemini çok iyi kavramış bir millet olarak, gelecek nesillerimize daha modern bir Türkiye bırakacağımızdan hiç şüphem yoktur. Ülkemize ve yarının büyükleri olacak çocuklarımıza en temel görevimiz budur.

Tüm ulusumuzun ve çocuklarımızın bayramını en içten duygularımla kutluyor, bu vesileyle, bu günleri bizlere armağan eden Büyük Önderimiz Atatürk’ün aziz hatırası önünde saygı ile eğiliyorum.

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI İLE İLGİLİ ÖĞRENCİ KONUŞMA METNİ

Sayın müdürüm, değerli öğretmen arkadaşlarım, kıymetli misafirler, Sevgili öğrenciler!

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Öğrenci Konuşması Cumhuriyet yönetiminden önce yurdumuz padişahlar tarafından yönetiliyordu. Bu yönetimde padişahı halk seçmiyordu. Padişahlık babadan oğula geçen bir gelenek halini almıştı. O zamanlar devletimizin adı Osmanlı Devleti idi. Padişah ülkeyi dilediği gibi yönetiyordu. Osmanlı Devleti, 1914-1918 yılları arasında yapılan Birinci Dünya Savaşı’na katıldı. Bu savaşta Almanlarla birlikte savaşıyorduk.1918 yılında, Almanlar savaşta yenilince biz de yenik sayıldık. Padişah ülkeye sahip çıkamıyordu. Mondros Ateşkes Anlaşması ve ardından Sevr Anlaşması imzalandı.

Bu anlaşmalar gereği düşman devletler, yurdumuzu paylaşmaya başladılar. Ordumuz dağıtıldı. Türk ulusu tutsak hâle geldi. O zamanki başkentimiz olan İstanbul, işgal altındaydı. Padişah ancak kendi koltuğunu koruyordu. Halkı düşünecek hâlde değildi. Bu durum Mustafa Kemal’i üzüyordu. Mustafa Kemal 9. Ordu Müfettişi olarak Samsun’a gönderildi.19 Mayıs 1919’da Samsun’a geldi. Burada, yurdumuzun düşmanlardan kurtulması amacıyla, Kurtuluş Savaşı’nı başlattı. Erzurum ve Sivas’ta kongreler düzenledi.

Mustafa Kemal egemenliğin halkta olması gerektiğine inanıyordu. Bu nedenle, halk egemenliğine dayanan bir yönetimle, yurdumuzun kurtulacağına inanıyordu. Erzurum ve Sivas’ta yapılan kongrelerde, halkın egemenliği kabul edildi. Her ilden halk temcileri seçilerek Ankara’da toplanmaları kararlaştırıldı. Atatürk arkadaşları ile Ankara’ya geldi. İstanbul’daki meclis üyelerine de Ankara’ya gelmeleri için çağrıda bulundu.

Mustafa Kemal, Anadolu’dan gelen halk temsilcileri ve İstanbul’dan gelen bazı milletvekilleri ile 23 Nisan 1920’de Ankara’da Büyük Millet Meclisi’ni açtı. Artık egemenlik ulusun olmuştu. Ülkede büyük millet meclisinin üzerinde hiçbir kuvvet yoktu. Meclis, Türk ulusunun egemenliğini ve bağımsızlığını koruyacağına ant içerek göreve başladı. Bu durum, tüm dünya ülkelerine duyuruldu. Meclis, kendi içinden kurduğu Büyük Millet Meclisi Hükümeti ile ülkeyi yönetmeye başladı. Mustafa Kemal, hem meclisin hem de hükümetin başkanıydı. Ulusal Kurtuluş Savaş’ımızla ilgili tüm kararlar, artık Büyük Millet Meclisi’nde alınıyordu. Bu yüce meclis, Mustafa Kemal’in önderliğinde, işgalci devletleri yurdumuzdan çıkararak, egemenlik ve bağımsızlık dersi verdi. Mustafa Kemal Atatürk, artık amacına ulaşmıştı. Hem ülkemizi düşmanlardan kurtardı; hem de halk iradesini kurmuş oldu.

Atatürk, çocukları çok seviyordu. Çocukları yarının büyükleri olarak görüyordu. Bu nedenle Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı tarih olan 23 Nisan gününü "Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak çocuklara armağan etti. Bayram hem yurdumuzda, hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde coşkuyla kutlanır. Ayrıca 1981 yılından itibaren, tüm dünya ülkelerinin çocukları da ülkemize gelerek, bu coşkulu bayrama eşlik etmekteler. Barış içinde yaşayabilmek için el ele vermektedirler.

Kaynak: Belirli Günler ve Haftalar, Enver Önder, Fazıl Çakıroğlu, Ali Gümüşay, Erdal Cengizoğlu, Evrensel İletişim Yayınları, sayfa 173.

23 Nisan U. E. ve Çocuk Bayramı İle İlgil Konuşma Metinleri [40,04 Kb] (İndirme: 35)

//
Etiketler : 23 Nisan, Çocuk Bayramı, Konuşma Metni

Sosyal Paylaşım :

İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar

Yorum Ekle

Yandex.Metrica
0,0351