Eğitimde İletişimin Önemi ve Gereği

Eğitimde İletişimin Önemi ve Gereği  

Verimli bir eğitmenlik öğrencilere değil, öğrencilerle birlikte yapılır. Olumlu bir eğitim ortamı yaratmak için öğrencilere öğretmek değil, öğrencilerle öğrenmek, öğrenciler adına karar vermek değil, öğrencilerle birlikte karar vermek gerekir. Çünkü eğitim, insanda istenilen davranış değişikliğini sağlama sürecidir. Bu nedenle eğitim; karşılıklı iletişim ve etkileşimdir

Bu ortamda birbirini etkileyen taraflardan biri öğretmen, diğeri de öğrencidir. Her iki tarafın da birbirleriyle paylaşacak, birbirinden öğrenecek çok şeyi vardır. Ancak bu paylaşımın istenilen düzeyde olabilmesi için aradaki iletişimin doğru kurulması gerekir.

Okulumuz bir bahçe, öğrencilerimiz bu bahçenin en güzel çiçekleri, öğretmenlerimiz de çiçeklerimizi yetiştiren bahçıvanlar ise, her çiçeğin kendi renginde açması için emek vermeliyiz.

Çünkü öğrencisini tanımadan, onu nasıl yetiştireceği konusunda yeterli bilgiye sahip olmadan onu eğitmeye çalışan bir öğretim elemanı, öğrencilerini ancak bilgisiz bir bahçıvanın yetiştirebileceği şekilde yetiştirebilir.

Cılız, solgun, renksiz ve kokusuz… Onlara bahçelerini nasıl ekeceklerini, kendi karınlarını nasıl doyuracaklarını gösterin. Onlara ayaklarının üzerinde sağlam bir biçimde durmalarını ve kendi tutkularını bulmalarını sağlayacak aletler verin. Sevgiyle eğitin. Aklınızla ve kalbinizle eğitin.

Onlara, sizin bir parçanız olduklarını hissettirin. Onlara, bu elin diğer elin başarılı olmasını istediğini, çünkü böyle olduğunda her iki elin de kazançlı çıkacağını gösterin.

Siz sevgili öğrenci arkadaşlarım, sizler bizim sevgi bahçemizin en hoş en güzel çiçeklerisiniz. Sizin yaydığınız o güzel kokuların gönüllerimize ferahlık verdiği gibi, başarılarınız da bizleri onurlandırır. O nedenle ben diyorum ki, Bir kavak korusu gibi olun. Kavak korusunun özelliğini biliyor musunuz?

Kavak korusunda arkadaşlar, yerin altında bizim göremediğimiz yerinde, tüm ağaçların kökleri karışıp yok olmuştur. Bu ağaçlar birbirinden ayrı değildir, olar aslında birdir. Bir böcek ağacın yaprağını ısırdığında, tüm ağaçlar bunu hissederler. Hastalığı ortadan kaldırmak için tüm ağaçlar toplu olarak enerji yayarlar ve bu bağlantı sayesinde kavak koruluğu ölümsüzdür.

Bu ağaçlar sizin gibidir. Birlik bilinciyle düşünüp, ortak hedeflere sevgiyle odaklanırsanız, aranızdaki iletişimi daha da güçlendirebilir, okul olarak pek çok güzel başarıya imza koyabilirsiniz. Öğretmen ve öğrenciyi bir piyano klavyesinin aynı notaları çalan tarafları olarak kabul edersek, iki titreşim düzeyinin düzenli olarak örtüşerek senkronize olması ve birbirlerini desteklemesi sonucu oluşan üçüncü bir titreşim düzeyi aralarındaki ilişkiyi ortaya koyar. İşte şimdi eğitmen arkadaşlar, bulunduğunuz yerdeki akordu bulun.

Onun size nasıl bir ses verdiğini tanımlayın. İlişkide bulunduğunuz kişiye bu akordun nasıl ses verdiğini sorun. Sonra ikinizin arasındaki o akordu bulmak için iletişim kurmanın yollarını bulun. Onunla birlikte iletişim üzerinde çalışın, çünkü akordu yaratan odur. İki insan bir kez o akordu bulduklarında aynı notalar üzerinde kalmazlar. Onlar sürekli gelişeceklerdir ve sizin çok uyumsuz akortlar çaldığınız zamanlar olacaktır. Eğer arada iletişim varsa, bu akort kolayca belirlenip düzeltilebilir. Burada önemli olan, her zaman aynı klavyeyi çaldığınızdan emin olmaktır. Çünkü ilişkiler sevgiden daha fazla şeyle ilgilidirler. Onlar kalptan iletişim kurmakla ilgilidir. Zaten sihir de oradadır. Kendinize güvenin, kalbinizle titreşime giren şeyi bulun, o zaman sevgiyi tekrar bulacaksınız.

Lütfen herhangi bir ilişkinin başarısız olduğunu düşünmeyin, kendinizi ve başkalarını sevme cesareti gösterdiğiniz için kendinizi kutlayın. Kalbinizle konuşun, gerçeğinizi kalpten ifade edin. Çevrenizdeki insanlara neye ihtiyaç duyduğunuzu söyleyin, çünkü siz bu dünyada mutlu olmayı hak ediyorsunuz. Her bir ilişki inşa edilmelidir. Olabilecek olasılıkları değil, önünüzde olanları seçmeyi öğrenin.

Şunu her zaman hatırlayın; Giriş kapısı kalbimizde bulunur. Biz var olan her şeye kalbimizi açmaya gönüllü olduğumuzda ve her şeyde iyiyi aramaya başladığımızda sevgiyi göreceğiz. Sevgiyle paylaşılan anların her zaman bizlerle olması dileklerimle…

Kaynak:Alıntı
Etiketler : Eğitim, İletişim

Sosyal Paylaşım :

İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar

Yorum Ekle

Yandex.Metrica
0,0339