Öğrencinin Derdi Baskı

İZMİR - Bir ilköğretim okulunda öğrencilerin anne ve babalarına açık mektup yazmaları yönünde yapılan rehberlik çalışması, öğrencilerin aileleriyle olan problemlerini ortaya koydu. Bornova Melih Tunçay İlköğretim Okulu’nda, yaşları 13 ile 15 arasında değişen yaklaşık 150 öğrenciye, okul rehberlik öğretmenince yazdırılan açık mektuplar, anne ve babalar ile çocuklar arasındaki problemlere ışık tuttu. Mektuplar ele alındığında, öğrencilerin aileleriyle problemleri olduğu belirlenirken, sebepler arasında ilk sırada "ders ve imtihan başarısı, ilgisizlik ve şiddet ortamı” geldi.

Üzerime çok gelmeyin

Öğrenciler, ailelerine hitaben yazdıkları açık mektuplarda şu satırlara yer verdi:

* İyi not aldığımda bir öpücük, kötü not aldığımda bağrış çağrış istemiyorum.

* Benim sizden en çok istediğim şey, benim üzerime çok gelmemeniz. Hele ders konusunda çok üstüme geliyorsunuz. Ben de bu olaya çok kızıyorum. Benim sizden istediğim, benle konuşmanız, sakin bir dille anlatmanız.

* Bütün gün, ders çalış, ders çalış diye başımın etini yiyorsun. Sen öyle deyince inadına çalışmak istemiyorum.

* Beni bazen çok sıkıyorsunuz. Ödev yap, odanı topla, dişlerini fırçala. Yani söylemleriniz beni sıkıyor.

* Sizden tek istediğim, bu imtihan yılında benim üstüme fazla gelmeyin. Zaten bu imtihan stresi beni yıpratıyor. Sizin de beni zorlamanızı istemiyorum. Bana, ders çalış demeyin. Bu lafı duymaktan bıktım.

Çocuğunuza vakit ayırın

Öğrencilerin, ailelerine yazdıkları açık mektuplarda çatışma noktası olarak ortaya çıkan diğer konuların ise ailelerinin ilgisizliği, kendilerini anlamaya çalışmamaları ve şiddet ortamı olduğu belirtildi. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Anabilim Dalı’nda görevli Psikolog İnci Altıntaş, "Çocuklarınıza mutlaka vakit ayırın, onlarla oynayın. Sürekli ders çalış deyince, çocuk her şeyi, kendisine duyulan sevgiyi bile derse bağlı olarak algılıyor” dedi. İnci Altıntaş, şiddet ortamının çocuğu en olumsuz etkileyen unsur olduğunu, eşlerin çocukların yanında tartışmaktan mutlaka kaçınmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak:nuzhetusta.net

Etiketler : Rehberlik, Sunu

Sosyal Paylaşım :

İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar

Yorum Ekle

Yandex.Metrica
0,0359