Verimli Ders Çalışma Alışkanlığı Kazanmak İçin Altın Kurallar

Verimli Ders Çalışma Alışkanlığı Kazanmak İçin Altın Kurallar

* Derse başlamadan önce ve ders çalışma sırasında gösterdiğiniz davranışları ve alışkanlıklarımızı gözden geçirmek, kendimizi tanımak

* Çalışacağımız süreyi önceden iyi bir şekilde planlamak; bunu yaparken çalışılması gereken konuları belirlemek ve bunları sosyal dersler (tarih, coğrafya, edebiyat gibi), fen dersleri (matematik, fizik, kimya gibi) ve uygulamalı dersler (müzik, resim gibi) gruplara ayırmak.

* Çalışacağınız dersleri planlarken, okuma yolu ile öğrenilecek tarih, edebiyat, sosyoloji gibi derslere çalışmanın basında yer vermek uygundur. Çalışmanın başında zihin yorulmadan sosyal konuların okunması faydalıdır.

* Her okuma dersinden sonra bir fen dersinin çalışması, öğrenmede kolaylık sağlar. Benzer konuların art arda çalışılması zihni yorar.

*Her gün ders çalışmak için belirli bir zaman ayırmalı ve zor öğrenilen derslere daha çok zaman verilmelidir. Çalışma zamanı yavaş yavaş arttırılmalıdır.

*Ödevlerin çalışmanın en sonunda yapılması, öğrenilenlerin tekrar edilmesini sağlayacağından, yararlıdır.

*Sürekli ders çalışmak, her zaman iyi öğrenmeye yol açmaz. Çalışmanın yanında, dinlendirici bos zaman uğraşlarına ve spora da yer vermek, bireyi uyumlu ve daha basarili yapar. Bu nedenle ders çalışma programlarının aralarına bos zaman etkinliklerini de koymak faydalıdır.

*Verimli ders çalışmada en yararlı sürelerin birer saatlik süreler olduğu söylenebilir. örneğin, 40-50 dakikalık çalışmadan sonra 10 dakikalık tekrar yapmak çalışmanın bitiminde ise 10-15 dakika dinlenme zamanı ayırmak faydalıdır.

*Çalışma ortamının uygun şekilde düzenlenmesi gerekir. Oturma yerinin çok rahat olması, çalışırken kaykılarak oturmak veya yatarak çalışma, dikkatimizi azaltıp, başka yönlere çevirir

*Okuduklarımızı kendi kelime ve cümlelerimizle ifade etmemiz öğrenmeye aktif olarak katılmayı ve daha etkin öğrenmeyi sağlar.

*Çalışma yerinin ışığı, ısısı, gürültülü veya az gürültülü olması, çalışırken dikkatimizi ve derse olan ilgimizi etkilememektedir. Ders çalışırken müzik dinlemek öğrenmeyi güçleştirmektedir.

*Çalışmaya başlamadan önce gerekli araç ve gereçleri hazırlayın. Ders basından gerekli araçları almak için kalktığınızda, ayni noktadan çalışmaya başlayamazsınız.

*Dersiniz bitmeden önce çalışma isteğiniz azalmış ise, çalışmanıza son vermeyin. bazı kurallar geliştirin ve buna uyun; "Beş sayfa daha okuyup, kalkacağım" gibi. Ondan sonra, bir süre çalışma yerinden ayrılın.

*Çalışma sırasında kendinize küçük ödüller koyun. İlgi ve dikkatiniz azalmış ise, okuduğunuz konuyu bitirince, hoşlandığınız bir isi yaparak kendinizi ödüllendireceğinize dair söz verin. Örnek; "Çalıştığım bölümü bitirince, bir meyve yiyeceğim" veya "Şu üç sayfayı bitirmeden çay içmeyeceğim" gibi.

*Çalıştığınız dersle ilgili, sınavda çıkabilecek soruları tahmin etmeye çalısın. Sorular;

*Tanımlama isteyen sorular

*Konu veya kavramların ayrı veya benzer taraflarını yazma isteyen sorular, Öğrenilen bilgilerin yeni durumlara uygulanmasını isteyen sorular gibi ayrılabilir.

*Öğrendiklerinizin aynı gün tekrarı yararlı olduğu gibi, aralıklı tekrar da önemlidir. Çünkü, kullanılmayan bilgiler unutulur

*Sınavlardaki başarısızlık çalışmayı zevksiz bir hale getirebilir. Bu durumda çalışma davranışlarımız üzerinde kontrolümüzü kaybetmeden planlı çalışmaya devam etmeliyiz. Çalışmak, başarıya ulaşmanın birinci yoludur.
Kaynak:nuzhetusta.net

Etiketler : Rehberlik, Sunu

Sosyal Paylaşım :

İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar

Yorum Ekle

Yandex.Metrica
0,0381