Rehber Öğretmenlere Öğrenciler Tarafından Sorulan Sorular

Öğrencilerden Gelen Sorular

1. Bir öğrenci olarak yararlanabileceğim rehberlik hizmetleri nelerdir?

Bir öğrenci çok farklı rehberlik hizmetinden yararlanabilir. Bir öğrenci, rehber öğretmeninden mesleki rehberlik desteği alabilir; hangi bölüm ne amaçlı eğitim sunar, çalışma koşulları, dersleri nelerdir gibi. Bir öğrenci, eğitsel rehberlik desteği alabilir; verimli çalışma-dikkat toplama- üst okullar hakkında bilgi alma gibi. Bir öğrenci, kişisel rehberlik hizmeti alabilir; ailesiyle ve çevresiyle ilgili sorunları, gelişim dönemi ile ilgili soruları vb konularda rehber öğretmeninden yardım isteyebilir. Rehberlik hizmetleri tüm öğrencilere sunulan bir hizmettir, bunu unutmamak gerekir.

2. Üniversite sınavlarına hazırlık çalışmalarım oldukça iyi gidiyor, ancak bölüm seçiminde kararsızım, ne tavsiye edersiniz ?

Üniversite ve bölüm seçimi aslında hayatımızın en önemli kararlarından biri, belki de en önemlisi. Bu kararı verirken öncelikle ilgi ve yeteneklerimizi saptayıp kendimize en uygun bölümü seçmeye çalışmalıyız. Eğer ilgi ve yeteneklerimizi uygun mesleği seçersek hem keyif alırız, hem mesleğimizde başarılı bir kariyerimiz olur , dolayısıyla da ekonomik ve sosyal statümüz de iyi olur. Unutmayalım ki birey için en iyi / popüler bölüm ve meslek, onun kişiliğine ve ilgi/yeteneklerine en uygun bölüm ve meslektir.

3. Zamanımı düzenli kullanamıyorum, bu konuda neler önerirsiniz?

Zamanımızı etkili kullanmak için öncelikle planlama yapmak gerekir, önceliklerimizi belirleyip bunları sıralamak; acil işler – daha az acil işler ve acil olmayan işler sınıflandırması yapmak yararlı olacaktır. Günlük, haftalık ve aylık planlamalar yapmak da zaman yönetimini kolaylaştıracaktır.

4. Bazı derslerde çok çalışmama rağmen yeterince başarı sergileyemiyorum, bu durum moralimi bozuyor ve çalışma isteğimi olumsuz etkiliyor; nasıl çalışmam gerekir?

Her öğrenciye zor gelen bir veya birkaç ders vardır, çok başarılı öğrencilere de sorulduğunda bazı ders ya da derslerin onları zorladığını söyleyeceklerdir. Bu sebeple bizi zorlayan derslere çalışırken biraz daha sabırlı olmak, inancımızı kaybetmemek gerekir. Siz eksiklere yönelik çalıştığınızda mutlaka başarınız artacaktır, ancak sizi zorlayan derslerde bu artış daha küçük adımlar şeklinde olacaktır. Ayrıca sizi zorlayan bir dersin aslında pek çok yaşıtınızı da zorladığını da unutmadan ve karamsar olmadan çalışmalara devam etmelisiniz.

5. Sabahları okula gelirken yorgun hissediyorum ve benim için ilk dersler genellikle verimsiz geçiyor; sebep ne olabilir?

Aslında bu durumun birden çok sebebi olabilir, en başta sabah evden çıkmadan mutlaka iyi bir kahvaltı yapmak gerekir, kahvaltı yapmadan okula gelirseniz dikkatiniz dağılabilir. İkincisi akşam uyku düzeninizi iyi ayarlamalısınız, çok geç yatıp yeterince dinlenmezseniz diğer gün okul ve dersler sizin için verimsiz olur.

6. Bilgisayarda oyun oynamayı ve internet sitelerinde dolaşmayı çok seviyorum ama bunun zararlı olduğunu da biliyorum, bunu nasıl ayarlamalıyım?

Bilgisayar ve internet olumlu işler için kullanıldığında çok yararlıdır. Günümüzde pek çok insan, bilgisayar ve interneti farklı amaçlarla kullanmaktadır. Burada sorun bilgisayar ve internet kullanımı değil, bunların "aşırı” kullanımıdır. Bu durum, hem sağlığımızı olumsuz etkiler, hem zamanımızı etkin kullanmayı engeller. Bilgisayar ve internet kullanımına günlük bir sınırlama getirmek iyi olur. Özellikle derslerimiz ve varsa ek çalışmalarımız bittikten sonra kendimize bir ödül olarak bu teknolojiyi kullanmak daha yararlı olacaktır.

7. Öğrencilere yönelik olarak düzenlenen ulusal ve uluslar arası bilim olimpiyatlarına katılmak istiyorum; bu olimpiyatlara katılıp derece almak bana ne tür avantajlar sağlar?

Ulusal ve uluslar arası bilim olimpiyatlarına katılıp derece almak, üniversite sınavlarına girdiğiniz sene size bazı bölümler için ek puan avantajı sağlayacaktır. Bölüm tercihlerinde, derece aldığınız alanla ilgili bölümleri tercih ettiğinizde size ek puan verilecektir, önemli avantajlarından biri budur. Ayrıca bu başarınız, üniversite ve daha sonraki meslek hayatınızda da sizi bir adım öne geçirecektir.

8. Üniversite sınavlarına Türkçe-Matematik alanından hazırlanıyorum, YGS’de Fen Bilimleri Testi’nden soru çözmem zorunlu mudur?

Hayır, zorunlu değildir. Yani Fen Bilimleri Testi’nden hiç soru çözmeseniz de Türkçe-Matematik alanından bir bölüme yerleşebilirsiniz. Ancak şunu da unutmayın ki, YGS’de soru sorulan her testin her öğrenciye az veya çok puan katkısı vardır. Dolayısıyla eşit ağırlık alandan sınavlara hazırlanan bir aday olarak YGS’de çözeceğiniz her Fen Bilimleri sorusunun puanınıza az da olsa bir katkısı olacaktır.

9. Ders başarısı ve sınav başarısı için doğru çalışma nasıl olmalıdır?

Doğru çalışma çok çalışma değildir, önce bunu belirtelim. Doğru çalışma, hangi ders ve konuların çalışılması gerekiyorsa ağırlığı bunlara vererek yapılan çalışmadır. Çalışma saatinizi arttırmanız başarınızı aynı oranda arttırmayabilir. Önemli olan çalıştığınız zaman diliminde verimi sağlamaktır. Sadece konu tekrarı yapıp ezberlemek de doğru bir çalışma yöntemi değildir. Özellikle sınavlara hazırlandığınız dönemlerde, konu tekrarı ile beraber bol bol soru çözmeniz, yanlış çözdüğünüz soruları ilgili öğretmeninize götürerek nerede yanlış yaptığınızı öğrenmeniz gerekir. Daha sonra da öğretmenin çözümünü tekrar ederek soruyu bir de siz çözerseniz daha kalıcı öğrenme sağlamış olursunuz.

10. OBP nedir, ne amaçla kullanılır?

OBP’nin açılımı ortaöğretim başarı puanıdır. OBP, liseden mezun olacak her öğrenciye hesaplanan bir puandır. OBP, 250 ile 500 arasında hesaplanır. OBP’nin hesaplanmasında esas alınan ölçüt, öğrencinin 9-10-11 ve 12. sınıftaki puan ortalamalarıdır. Öncelikle dört senenin (9-10-11-12) yıl sonu puan ortalamaları toplanıp dörde bölünerek liseden mezun olacak her öğrenciye bir lise mezuniyet başarı puanı hesaplanır. Daha sonra da son sınıf öğrencileri bu mezuniyet puan ortalamalarına göre sıralanırlar; puan ortalaması daha yüksek olan öğrencinin OBP’si de daha yüksek hesaplanır.

11. Üniversite sınavlarına hazırlık çalışmalarım oldukça iyi gidiyor, ancak bölüm seçiminde kararsızım, ne tavsiye edersiniz ?

Üniversite ve bölüm seçimi aslında hayatımızın en önemli kararlarından biri, belki de en önemlisi. Bu kararı verirken öncelikle ilgi ve yeteneklerimizi saptayıp kendimize en uygun bölümü seçmeye çalışmalıyız. Eğer ilgi ve yeteneklerimizi uygun mesleği seçersek hem keyif alırız, hem mesleğimizde başarılı bir kariyerimiz olur , dolayısıyla da ekonomik ve sosyal statümüz de iyi olur. Unutmayalım ki birey için en iyi / popüler bölüm ve meslek, onun kişiliğine ve ilgi/yeteneklerine en uygun bölüm ve meslektir. 

12. Üniversite Sınavı, Başvuru İşlemleri ve Tercih – Yerleştirme İşlemleri hangi tarihlerde yapılmaktadır?

Bu konu ile ilgili bilgiler www.osym.gov.tr adresinde yer almaktadır. Her sene ÖSYM, internet sayfasında Sınav Takvimini yayınlamakta ve Sınav, Başvuru tarihlerini buradan bildirmektedir. Fakat, Tercih ve Yerleştirme işlemleri ile ilgili belirli bir tarih verilememektedir. 2013 Yılını esas alırsak sınav sonuçları ortalama 7 gün içerisinde açıklanmıştır. Bu konuda ÖSYM internet sayfasını takip etmek faydalı olacaktır.

13.İstediğim üniversite geçen yıl 450 puan ile öğrenci almış. Bu sene 450 puan alırsam bu üniversiteyi kazanabilir miyim?

Puanlar sınav sorularındaki kolaylık veya zorluk derecesine göre değişiklik gösterebilmektedir. Tercih döneminde özellikle bir üniversitenin geçen yıl ki Başarı Sırasına bakmak ve tercihleri buna göre yapmak daha doğru olacaktır.

14. Tercih edebileceğimiz okul sayısı kaçtır ve tercihlerimizi değiştirebilir miyiz?

2013 yılında tercih edebileceğiniz okul sayısı OTUZdur (30). ÖSYM tarafından belirtilen tercih süresi içerisinde tercihlerinizi http://ais.osym.gov.tr adresi üzerinden değiştirebilirsiniz. 14.TM derslerini seçtiğim bölümden bu sene mezun oldum. Fakat TS puan türü ile tercih yapmak istiyorum. Okul puanım düşer mi?

Hayır puanın düşmez. 2012 yılı itibariyle Alan/Bölüm dışı tercihlerde puan düşüklüğü olmamaktadır.

15 Üniversite tercihlerinde bir üniversiteye yerleştirildim fakat kayıt yaptırmadım okul puanım düşer mi?

Evet puanın düşer. ÖSYM’ce bir üniversiteye yerleştirilmiş olman yeterlidir. Bir sonraki yıl okul puanın 0,12 yerine 0,06 katsayısı ile çarpılır. Bu süreç sadece yerleştirmenin yapıldığı yılın bir sonraki yılı için geçerlidir. Daha sonraki senelerde tekrar 0,12 katsayısı ile çarpılmaya devam edilir.

16.Tercih Kılavuzlarında veya sitelerde gördüğümüz puanlar sınav puanları mıdır?

Kılavuzda veya sitelerde görmüş olduğunuz puanlar, sınav puanınız (Ham Puan) üzerine okuldan gelen diploma notunuzun belirli bir işlemden geçerek (500′lü puan sistemine çevirme ve 0,12 katsayısı ile çarpma) eklenmesiyle ortaya çıkmış puanlardır. Sonuç Belgenizde Y-TM1, Y-MF2, Y-YGS6 vb. şekilde görebileceğiniz puanlar kılavuzda görmüş olduğunuz puanlardır.

17. İlk yerleştirmede bir üniversiteye yerleştirildim. Fakat bu okula kayıt yaptırmak istemiyorum. Ek Yerleştirmede yeniden tercih yapma hakkım var mıdır?

Hayır tercih yapma hakkın bulunmamaktadır. Ek Yerleştirme, ilk yerleştirmede Kontenjansız Açıköğretim bölümlerine yerleşen, hiç bir bölüme yerleşemeyen ve ilk yerleştirmede tercih yapmayan adayların başvurabileceği bir sistemdir.

18.Üniversite tercihlerinde bir okulu kazandım. Fakat bu okula kayıt yaptırmak istemiyorum. Daha altta yazdığım ve puanımın yettiği okullara kayıt yaptırabilir miyim?

Rehber Öğretmen: Hayır yaptıramazsın. Sistem, tercihlerinde yerleşmiş olduğun okula kayıt yaptırmana izin vermektedir.

19.Üniversite kayıtları ne zaman yapılmaktadır?

Üniversite kayıt tarihleri Yerleştirme sonucunun en alt satırında yer almaktadır. Ayrıca kazanmış olduğun üniversitenin internet sayfası üzerinden kayıt tarihleri, kayıt evrakları ve kayıt yeri hakkında bilgi edinebilirsin.

20. Üniversite kaydında ben olmak zorunda mıyım? Lise Diplomamı almalı mıyım?

İlk kayıt İşlemlerini öğrencinin kendisi ya da noterden vekalet verebileceği birisi yapabilir. Lise Diploması, üniversite kayıt evrakları arasında yer almaktadır.
Kaynak:asfaankara.com

Etiketler : Rehberlik, Sunu

Sosyal Paylaşım :

İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar

Yorum Ekle

Yandex.Metrica
0,0443