Başarılı Olmanın Genel Kuralları Nelerdir?

Başarılı Olmanın Genel Kuralları Nelerdir?

"Başarılı olmanın genel kuralları” olarak isimlendirilen bu kısıma, Ord. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil hocanın, öğrencilere tavsiyelerini alacağız.

Başgil hoca, cumhurbaşkanı adayı, üniversite rektörü ve dünyaca ünlü bilim adamıdır. Merhum Ord. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil’in 37 maddelik tavsiyelerinden öğrencileri ilgilendiren 16 maddesi şöyledir.

1. Çalışmak için uygun gün ve saat belirleme. Bil ki her gün ve her saat çalışmanın en uygun zamandır. (Çalışma İçin ilham gelmesini beklemeyin.)

2. Bir günde ve bir zamanda yapman lazım gelen bir işi( dersi, görevi) ertesi güne bırakma. Zira her günün derdi gibi, işi de kendine yeter.

3. Bir zamanda yalnız tek bir iş yap, yalnız bir ders, bir kitap bir fasıl üzerinde çalış.Ki, dikkatin ve kuvvetin yayılıp zayıflamasın. Aynı anda birden fazla iş yapayım diyen kimse tam ve temiz iş yapamaz.

4. Başladığın bir işi ders, kitap, görev) bitirmeden başka bir işe başlama. Yarıda kalan iş başlanmamış demektir.

5. Bir günü işini (ders, görev, kitap) bitirdikten sonra ertesi gün ne iş yapacağına karar ver. Plan yap.

6. Bir işe başlamadan önce, br dersi öğrenmeye, bir kitabı okumaya oturmadan önce düşün ve çalışman için gerekli olan şeyler yanında ve elinin altında bulundur. Ki ikide bir kağıt, kalem aramaya kalkıp da dikkatin dğılmasın.

7. Çalıştığın bir iş (ders, kitap) üzerinde herhangibi güçlüğü yenmededen bir adım bile gerileme. Bil ki, yılgınlık maskeli bir tembelliktir. Yine bil ki, çalışma sevgisi güçlükleri yenmekten doğar

8. Bir dersi, bir kitabı en basit konulara ayır. Sıra ile her konuyu iyice anlayıp öğrenmeden diğer konuya geçme. Adımlarını sağlam basarak yürü.

9. Devamlı ve planlı olarak aynı saatlerde çalış. Çalışmayı uzun süre kesme. Hasta ve aşırı yorgun değilsen tatil günlerinde bile yavaş ve az da olsa çalış ki, çalışma alışkanlığın körelmesin.

10. Bir içerisinde yorulursan dinlenmek için işini değiştir. Fakat dinlenmek bahanesiyle boş oturma.

11. Verimli çalışmayı sakın iş üzerinde zamanla ölçüp de, "eh bugün şu kadar saat çalıştım, yeter” deme. Çalışmanın sonucuna ve öğrendiğine bak.

12. Sabırlı ol geç dostum. Damlaya damlaya göl olur. Aynı noktaya düşen damlacıklar.Bir işe başladığın, bir deri öğrenmeye başladığın zaman telaş edip sabırsızlanma. Sakın ve metin ol. Yol al fakat acele etme, sindirerek çalış ve öğren.

13. Gece yatağa uzandığın zaman, o gün ne yaptığını ve yarı ne yapacağını kendine sormadan uyuma.

14. Çalıştığın her dersi bitirdikçe, çalıştığın dersi anladığın kadarıyla özet halinde yaz. 15. Bir dersten öğrendiğin, bir kitaptan okuduğun bölümleri arkadaşlarınla tartış, anlat. Bu şekilde hem zekan işler ve öğrendiğin hazmolunur, hem hafızan kuvvetlenir, hem düzgün konuşma ve fikirlerini açık olarak ifade etme yeteneği kazanırsın.

Etiketler : Başarı

Sosyal Paylaşım :

İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar

Yorum Ekle

Yandex.Metrica
0,0331