Utangaçlığı Yenen Oyunlar

UTANGAÇLIĞI YENEN OYUNLAR

Çocukta utangaçlık hali henüz ana okuluna giderken bile ortaya çıkabilir. Utangaç çocuk girişken değildir, arkadaşlarının oyunlarına katılmaz, bir köşeye çekilerek onları izlemekle yetinir. Altı yaşına doğru çevresiyle iletişim kurmaktan endişe duyar, kendisini dışlanmış gibi görür. Sınıfta aptalca bir şey söyleyerek arkadaşlarının kendisine gülmelerinden korkar. Endişe ve telaşa kapılması yüzünden öğrendiklerini unutur ve öğretmeninden kötü not alır. Bu durum kendisine güvenini daha da azaltır.

İçine kapanan Çocuk

Küçük utangaç, kendisini endişelendirebilecek durumlardan kaçınmaya çalışır. Arkadaşları ile gezmeyi çok istese de ödevi olduğu bahanesini uydurur veya karnının ağrıdığını söyler. Korktuğunun başına gelmemsi için çabaladıkça endişesi artar. Yeni yetmelik çağına girince halinden memnunmuş gibi kendi dünyasına sığınır.

Utangaçlığın sebepleri karmaşıktır. Psikologlar bu sebepleri çözümleme yerine davranışları değiştirmeyi öneriyorlar. Amaç utangaçı korktuğuyla karşı karşıya getirmek. Fransa da yayınlanan "Çocukta utangaçlık” isimli kitabın yazarları çocukları sıkılganlıktan kurtarmaya ve kendilerini kabul ettirmeye yönelik bir takım oyunlar öneriyorlar. İşte aile ortamında , yakın akraba ve komşu çocukları ve sınıf arkadaşları arasında oynanılabilecek üç oyun:

1) Bakış Oyunu (10 ila 11 yaşına kadar)

Utangaç çocuk görülmekten ve kendisine bakılmasından çok ürker "seni bakışımla tutuyorum, sende beni bakışınla tut” oyunu, karşısındaki arkadaşlarınız ve oyuna katılanların komikliklerine rağmen, bu arkadaşının yüzüne uzun süre bakmayı başaran çocuk birinci sayılır. Oyuna önce anne- çocuk ikilisi ile başlanır. sonra hala, teyze ve diğer çocuklarla ikililer oluşturularak daha güç durumlar oluşturulur. Çocuğunuza bu oyunu okulda teneffüs sıralarında oynamasını öğütleyin

2) Gazetecilik Oyunu (9-10 yaş)

Televizyonda seyircilerin karşısındaymış gibi, çocukla karşı karşıya oturularak mülakat yapan gazeteci rolüne girilir.Daha sonra bu rolü çocuk üstlenir. Önce sıkıldığı belli olan çocuk yavaş yavaş soru sormaya başlar. Yeni yetme çocuklara mülakat sorusu hazırlama kabilinden görevler vererek oyunun profesyonel cephesini daha da güçlendirmek elinizde.

Utangaçlık, başkalarının yargısına maruz kalmaktan korkan çocuğun duygularını açığa vurmasına engel olur. Heyecanlar ifade edilemez. Çok şiddetli heyecanlar, sonunda hiç yeri değilken damdan düşer gibi ortaya çıkarlar ki böyle bir durum ekseri yanlış anlamalara yol açarlar.

Bu gibi durumları önlemek için sevinç, üzüntü, hiddet ve benzeri duygu hallerini taklit ederek çocuğunuzu eğlendirin. Fakat taklit ettiğiniz heyecan türü çocuk tarafından anlaşılmalıdır. Daha sonra onunda taklitleri yapmasını isteyin. Bu oyunda amaç heyecanlardan kaynaklanan endişeyi azaltmaktır. Çocuk böylelikle heyecanlandığı zaman bunu önleme refleksini kazanmış olur.

Semra Hamide YILMAZ
Keçiören Rehberlik ve Araştırma Merkezi Rehber Öğretmeni

Etiketler : Utangaçlık, Oyun

Sosyal Paylaşım :

İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar

Yorum Ekle

Yandex.Metrica
0,034